Norvégiában a karácsonyfa-állítás az 1900 körül kezdett elterjedni.
Norvégiában a Pelznickle („Szakállas Miklós”) a Mikulás. Ő is, mint minden más rendes piros ruhás, fehér szakállas december 6.-án ajándékozza meg a gyerekeket, de nyolclábú lovon érkezik Sleipnir, hű társa kíséretében. A gyermekek a kandallóhoz szalmával tömött cipőt készítenek ki a ló számára, Pelznickle, a viking hagyomány szerint kenyeret ajándékoz a gyerekeknek, és bejárja az egész Földet egyetlen éjjel.
Norvégiában Luca napi megemlékezéssel veszi kezdetét az ünnep, azaz december 13-án. Erre a napra sütik meg a lussekattert amely kimondottan Luca napi édesség.
A család legfiatalabb nő tagja vagy az iskola, óvoda legifjabb lánya lesz a Lucia vezető aki a menet élén halad kezében gyertyát tartva,fején gyertyakoszorúval és így járnak házról házra énekelve, felvidítva önmagukat, környezetüket. Mindenhol kapnak valamit. De az elsődleges céljuk, hogy csatlakoznak hozzájuk gyerekek, felnőttek egyaránt.
Már december legelején kitakarítják az egész házat, a pincétől a padlásig, majd a családok együtt töltik az estéket, dekorációkat készítenek a karácsonyfára, üdvölőlapokat írnak, és megsütik a hagyományos norvég karácsonyi süteményeket. Ilyenkor pénzt és ruhákat visznek a szegényeknek. A karácsonyfát mindig 23-án díszítik fel, de a fényeket csak szenteste gyújtják fel.
Néhány nappal karácsony előtt a gyerekek mikulásruhába öltöznek, körbejárnak, becsengetnek a házakba, énekelnek, jókívánságokat mondanak, és ezért cukorkát, édességet, mézes süteményt kapnak.
A skandináv országokhoz hasonlóan Norvégiának is van ajándékot hordozó kis gnómja a Julebukk néven ismert vagy “karácsonyi bak” ami egy kecskeszerű lény. Errefelé nem a Jézuska, a Mikulás, vagy a Télapó helyezi az ajándékot a karácsonyfa alá, hanem ő a Julebukk. Egy másik érdekes teremtmény, Jul Nisse is felbukkan karácsonykor, afféle gnóm, aki a háziállatokra vigyáz, és akinek egy tálka zabkását kell hagyni, mert különben megtréfálja a gyerekeket.
A fenyőfa csodás illata belepi az egész szobát. Hagyományőrző családoknál gyertyákkal, csillogó díszekkel, szalagokkal díszítik fenyőnket, ami általában padlótól plafonig érő.Szokás, hogy gyerekek fényes, színes papírból szíveket és kosárkákat hajtogatnak, amibe cukorka és dió kerül, színes papírláncok szintén nagyon népszerűek. Norvégiában karácsony éjszakáján az összes seprűt elrejtik, mivel a hiedelem szerint ilyenkor a boszorkányok és a gonosz szellemek előjönnek, és ellopják a takarítóeszközöket egy kis száguldozásra.
A szaloncukor, nem úgy mint nálunk erre felé ismeretlen.
Szent este tartják a legnagyobb ünneplést.Ilyenkor a család körbejárja vagy körbe táncolja a fát és közben énekelnek.Ezt követően elfogyasztják az ünnepi vacsorát ami pinnekjøtt (sózott bárányborda) melyet párolt zöldségekkel tálalnak.Másik jellegzetes ünnepi étel ami még magukat a norvégokat is megosztaja a Lutefisk.A lutefisk gyakorta egy lefse (lefsa) nevű hagyományos lepénykenyérrel kerül az asztalra.
A vacsora mellé egy speciális kifejezetten az ünnepekre készült karácsonyi sört a „Juleøl”-t vagy az általános karácsonyi italt a Glogg-t (ami tulajdonképpen fűszeres forraltbor) isszák.De fogyasztják az akevitt-et is.Az akevitt egy skandináv édesgyökér. Az akevitt kifejezés latin aqua vitae- ból származik , ami az élet vizét jelenti.Hagyományosan nagy só és zsírtartalmú vacsorák vagy a hírhedt lutefisk mellé kínálják fel.
A norvégok az ünnepi időszakban sok kekszet és kalácsot fogyasztanak.Ilyen pl. a Yulekake-t ami egy mazsolás kalács. vagy a pepparkake ami egy gyömbéres keksz.Ez utóbbit a karácsonyi időszakban ablakdíszként is használják.
A vacsora után kezdődik az ajándékosztás. A karácsonyt és az újév közti időszakot a norvégok is bensőséges családi-baráti körben ünneplik. A legtöbb család mindennap meggyújt egy gyertyát karácsony és Újév között. A vallásos ünneplés Szentestére marad, akkor megy el az egész család karácsonyi istentiszteletre.
December a legsötétebb hónap. Napfényt hetekig nem látni, de fényárban úsznak ilyenkor az otthonaik, utcáik, városaik is.Még egy fontos és talán a legnépszerűbb hagyományuk van. Minden évben egy hatalmas karácsonyfát ajándékoznak az Egyesült Királyságnak. Ezzel köszönik meg az Egyesült Királyságnak a második világháborúban nyújtott segítséget.
Most hogy már megismerhettük ennek a csodás országnak az ünnepi szokásait, ételeit,ne feledjük, van egy különlegességük ami az én bakancslistám első helyén áll.A sarki fény megtekintése.
Sarki fény játéka: https://www.youtube.com/watch?v=km4_zVSKUW0&feature=youtu.be